12 superpotravin, které nelze ignorovat

0

Už jste někdy slyšeli pojem „superpotravina„? Může vám to znít směšně, ale je to opravdu zažitý termín pro potraviny, které jsou extrémně bohaté na vitamíny, minerální látky, antioxidanty a mnoho dalších, pro naše tělo nezbytných, látek. Přečtěte si o 12 superpotravinách a pokud je ještě pravidelně nejíte, tak je zařaďte do svého jídelníčku.

1. Cizrna

Také se jí říká římský hrách, slovensky cícer. Jedná se o luštěninu, která se poslední dobou začíná často připravovat i u nás v Česku. Je to jedině dobře, protože tahle potravina je přímo nabitá všelimožnými vitamíny, minerálními látkami nebo antioxidanty. Navíc obsahuje velké množství bílkovin rostlinného původu, takže snadno nahradí maso.

Cizrna se hojně využívá v arabské kuchyni do pokrmů jako jsou hummus nebo falafel. Vy pro začátek můžete zkusit cizrnu se zeleninou.

2.Quinoa

Botanickým názvem merlík čilský pochází z Jižní Ameriky a je znám jako potravina Aztéků (stejně jako kukuřice). Jak je z historie známo, tak Aztékové byl mimořádně vyspělý národ. Z tohoto důvodu si uměli vybrat i ty správné potraviny. Quinou byste rozhodně neměli ze svého jídelníčku vynechávat.

Quinoa je bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny, z minerálů stojí za zmínku vápník a hořčík. Vápníku máme často ve stravě hodně málo. Quinoa se sice řadí mezi obiloviny, ale obsahuje i vysoké množství vitamínu E, který bývá nejčastěji obsažen v zelenině.

3. Vejce

Dříve převažoval názor, že bysme neměli jíst žloutky, protože jsou plné chlesterolu. Tento názor je ale přežitý. Poslední studie dokazují, že tomu je přesně naopak. Právě žloutek obsahuje nejvíce cenných látek a v přiměřeném příjmu naopak odbourává špatný cholesterol. Vejcím se rozhodně nevyhýbejte, 5 vajec týdně vám jedině prospěje.

4. Zelí

Pořád opakujeme, že je důležité se zaměřovat na sezónní a tuzemské ovoce a zeleninu. V zimě je to samozřejmě složitější, protože výběr je menší. Zelí je typická zimní zelenina. Již staří řečtí léčitelé předepisovali svým pacientům nastrouhané zelí jako lék. Zelí je totiž plné všeho zdravého. Obsahuje vitamín C v takové formě, která vydrží mnoho způsobů zpracování.

Kysané naložené zelí má navíc ještě další výhody. Obsahuje bakterie mléčného kvašení, které působí pozitivně na střevní mikroflóru. O velkém množství vitamínů ani nemluvě. Více o zelí se dočtete na doktorce.

Červené zelí

Červené i bílé, každopádně jezte oba druhy.

5. Avokádo

Avokádo představuje důležitou složku potravy, především pro vegetariány a pro ty, kteří nekonzumují živočišné tuky. Avokádo totiž obsahuje mononenasycené tuky, které snižují špatný cholesterol. Díky těmto tukům má vysokou energetickou hodnotu. Paradoxně však pomáhá při hubnutí, protože vyrovnává hladinu cukru v krvi.

6. Chia semínka

Chia jsou semínka šalvěje hispánské. Pochází ze Střední Ameriky a spolu s kukuřicí to byla plodina Aztéků. Dodávají tělu velké množství energie, kvalitních bílkovin a omega 3 mastných kyselin. Proto jsou často konzumovány vytrvalostními sportovci.

7. Konopná semínka

Konopná semínka obsahují kvalitní bíloviny, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny, která si tělo neumí samo vyrobit. Obsahuje i minerální látky a zdravé tuky.

8. Kustovnice čínská – Goji

Její léčivé účinky jsou vyzdvihovány především v Číně. Blahodárně působí na harmonizaci jater a ledvin. U nás je známa především jako bohatý zdroj vitamínu C.

9. Kakaové boby

Prodávají se drcené nebo celé. Vždy kupujte nepražené, protože obsahují plnou škálu všech antioxidantů, vitamínu C a hořčíku.

10. Černá melasa

Má velmi specifickou chuť (něco jako pendrek), ale je velmi bohatá na živiny. Výživový odborníci doporučují černou melasu pro lidi, kteří jsou ve stresu a jsou hodně unavení. Jedna lžička denně pomůže rychle dodat tělu potřebné živiny. Obsahuje zejména hodně železa, které se v přírodní formě těžko získává. Černou melasu lze zařadit mezi superpotraviny.

11. Aloe Vera

Sukulentní rostlina, která se používá snad do všeho. Od jídla po kosmetické přípravky. Důvod je jasný, její účinky jsou skoro zázračné. Její plusy znali již staří Egypťané, kteří ji téměř uctívali. Často je považována za přírodní antibiotikum. S jejím uživáním ale musíme opatrně, protože ve větším množství může způsobit problémy.

12. Chlorella

Jedná se o sladkovodní řasu, které pocházi z Japonska. Obsahuje vysoký podíl mastných kyselin, pomáhá snižovat špatný HDL cholesterol a má vysoký účinek při čistění organismu. Proto se často používá při hubnutí na detoxikaci organismu.

Ve spojení se zelenou kávou se Chlorella stává výborným stabilizátorem hladiny krevního cukru a tím výrazně napomáhá hubnutí. Kupte si tento přírodní výrobek a posuďte sami.

Mezi superpotraviny se neřadí jen a pouze těchto 12 potravin, na které jsme se podívali trochu blíže. Existuje jich mnohem víc a hodně z nich najdete v našem seznamu všech zdravých potravin.

K tomuto příspěvku není možné přidávat komentáře.