Mgr. Alena Teofil, výživový poradce a specialistka na zdravý životní styl

Naše tělo je dokonalý stroj, ale bez neustálé péče a vhodných pohonných hmot ani ten nejkvalitnější stroj nevydrží dlouho. I nenápadné projevy našeho organismu jako je třeba padání vlasů, lámání nehtů, nadměrné ukládání tuku, únava či zažívací potíže poukazují na dlouhodobý nedostatek některých živin nebo jiné strádání našeho těla. Pokud tyto problémy přehlížíme, tělo nás dříve nebo později začne upozorňovat razantněji – nemocí nebo vážnějším zdravotním problémem. Právě to je důvod, proč má smysl se nad tématem životního stylu pozastavit.

Pro mě zdravý životní styl znamená kombinaci vyvážené stravy, pravidelného přiměřeného pohybu a především psychické pohody. A já vám slibuji, že pokud tyto tři věci svému tělu dopřejete, budete se cítit skvěle a plni životní energie.

Jak probíhala moje změna životního stylu

Moje cesta ke zdravému životnímu stylu a práci nutričního specialisty, jak už to bývá, nebyla dlážděna oblázky. V mládí jsem sportovala a říkala jsem tomu, že žiji zdravě. Ani ve skrytu duše by mě nenapadlo, že změnou stravy bych třeba mohla podávat ještě lepší sportovní výkony. Jak už to bývá, když člověk na něco nechce přijít po dobrém, musí dostat „kopanec“. Přišel úraz, který mě vyřadil ze sportu na téměř rok. Přestala jsem se hýbat a váha šla nemilosrdně nahoru. Nezbylo nic jiného než se začít zajímat o jiný způsob, jak váhu zkrotit, o stravu.

Jídlo jako životní styl

Jídlo je jeden ze základních pilířů zdravého životního stylu.

V té době jsem studovala Tělovýchovný institut na Universitě Karlově v Praze a naskytla se mi možnost odjet na roční studijní pobyt do Finska, kde jsem se zúčastnila projektu prevence obezity diabetiků 2. typu a následně ještě mezinárodního projektu zaměřeného na dětskou obezitu. Pravděpodobně tam se vyvinula i má vášeň ve zdravou stravu.

Pochopila jsem nejen, že pohyb je důležitý, ale také to, že strava je alfou a omegou zdravého životního stylu.

Radím lidem nejen, jak zhubnout, ale hlavně jak změnit životní styl

Po návratu jsem odpromovala a plynule začala studovat dietetiku na 1. Lékařské fakultě University Karlovy v Praze. To už byla zároveň doba, kdy jsem začala pracovat jako výživový poradce se svými prvními klienty a toužila po tom udělat si z toho zaměstnání. Shánění klientů se ale stalo věčným problémem. Stále jich nebylo dostatek, abych se tím mohla komfortně uživit a mohla dát výpověď v zaměstnání, které mě nenaplňovalo. A právě v tuto dobu vznikla myšlenka vstoupit do jedné nejmenované franšízingové sítě, která se zabývá výživovým poradenstvím. Můj problém s klienty to vyřešilo, ale po nějaké době jsem si uvědomila, že jsem franšízorem neustále tlačena do věcí, které neodpovídají mé filosofii a dokonce se mi hnusí. Já jsem pro své klienty chtěla férovější a kvalitnější služby. A tak jsem odešla. Pobočku jsem prodala a „postavila se na vlastní nohy“. Klienti, kteří se za mnou neustále vracejí, a posílají mi své přátele na doporučení mě utvrzují v tom, že má cesta je správná a klientům pomáhá.

Chůze je zdravá

Pravidelný pohyb je nedílnou součástí zdravého životního stylu.

A jak se do oné rovnice „zdraví životní styl = vyvážená strava + pravidelný dostatečný pohyb + psychická pohoda“ dostala psychika? Jen zkušenostmi. Za svou několikaletou praxi s klienty jsem se neustále setkávala s klienty, kteří nedokázali dodržovat režim právě kvůli psychické zátěži. Stres, snížené sebevědomí, nespokojenost se sebou samým, nedůvěra v sebe sama. To vše mě opakovaně provázelo a komplikovalo práci nejen mě, ale hlavně mým klientům, kteří nedokázali najít svou cestu k cíli. Nezbylo nic jiného, než se začít zajímat a pochopit hlouběji i tuto oblast. Absolvovala jsem terapeutický výcvik metody EFT a posléze i kurz koučinku. A teď už to všechno zapadá do sebe.

Jak probíhá schůzka
Své znalosti a zkušenosti z oblasti výživy, pohybu a terapie či koučinku ráda ve své praxi propojuji. Od každého tolik, kolik daný klient potřebuje a chce.