Výživový poradce káže dietu? Lidi neblázněte!

1

Pokaždé když slyším slovo dieta v souvislosti se snahou zhubnout, tak mi vstává i ten zbytek vlasů, co mám na hlavě. Pokud se snažíte zhubnout, tak pro vás dieta není. Samozřejmě existují vyjímky jako jsou profesionální sportovci nebo nemocní lidé, u těch se o dietě mluvit dá. Hned na začátku bych chtěl zdůraznit, že tento článek je určen pro lidi, kteří se sami od sebe rozhodnou zhubnout, ať už sami kvůli sobě nebo z důvodu začínajících zdravotních problémů.

Definice slova dieta říká:

Dieta je řízený příjem pokrmů a tekutin za účelem dosažení specifického cíle.

Zdroj: Dieta – Wikipedie

Chcete zhubnout? Dobrá, držte dietu. Všichni dobře víte, jak to dopadne. Takto jednoduše se to dá shrnout.

 • Celkem rychle se vám podaří zhubnout.
 • Přestanete držet dietu.
 • Chvíli budete spokojeni a sami na sebe pyšní, že jste to dokázali.
 • Ale rychle přijde studená sprcha. Kila se vám začnou pomalu vracet.
 • Po delší době zjistíte, že jste nabrali ještě o něco více než jste měli původně. Tomu se říká jo-jo efekt.
 • Co následuje dál? Deprese a další kolečko.

Netvrdím, že toto nastane v 100% případech, ale procento je hodně vysoké. Pokud se vám tímto způsobem podaří váhu udržet delší dobu, tak pouze za cenu celoživotního odříkání a trápení. To přece nechcete!

Chůze prospívá nejen tělu, ale i psychice.

Chůzí ke zdravému životnímu stylu.

Jak z toho tedy ven, když nestačí držet dietu? Mám pro vás dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou, kterou chcete slyšet dřív? Začněme tou špatnou. Nebude to vůbec jednoduché. Dobrou zprávou však je, že už to zvládlo spoustu lidí před vámi, takže neexistuje jediný důvod, proč byste to zrovna vy zvládnout neměli. Cesta, kterou se musíte vydat, se jmenuje změna životního stylu. V dnešní moderní době, době internetu je dostupná přemíra všech možných informací, ale kdo se v tom má vyznat? Jak poznám, co je správně a co ne? Jak poznám, že mi zrovna tento poradce chce pomoci? Co když ze mě chce jen vytáhnout peníze?

Já sám jsem si cestu změny životního stylu prošel. Sám jsem hodněkrát narazil, ale vždy se mi podařilo problém vyřešit a pokračovat dál. Rád bych, aby jste neopakovali stejné chyby, proto pro vás píši týdenní a měsíční souhrny toho, jak jsem při změně životního stylu pokračoval já sám.

7 tipů jak vybrat toho pravého

Myslím tím výživového poradce nebo nutričního terapeuta, jak chcete :-).

 • Neohání se stále slovem dieta, ale mluví o změně životního stylu.
 • Udělá vám kompletní vyšetření na body statu (změří bazální metabolismus, provede zátěžový test a další).
 • Promluví si s vámi o vaší situaci. Ano, výživový poradce musí být i trochu psycholog.
 • Může vám doporučit kolegu psychologa nebo psychoterapeuta. Abyste změnu životního stylu zvládli, tak musíte být v pořádku po psychické stránce! Psychika se dost často podceňuje.
 • Nesnaží se vám prodat žádné doplňky stravy, na začátku je určitě nepotřebujete.
 • Pokud jste obézní a máte zdravotní problémy, tak vás nejprve pošle na prohlídku k vašemu lékaři.
 • Nebrání se neplánované schůzce navíc, naopak vám vyjde vstříc. Odpovídá vám na vaše dotazy po telefonu. Můžete mu napsat e-mail, na který vám v rozumné době odpoví (nejdéle do 24 hodin).

Mám pro vás ještě jeden bonusový tip. Než se rozhodnete k někomu jít a svěřit se mu do péče, tak si o něm něco vyhledejte na internetu. Pozor, nestačí si najít jednu stránku a tam si o něm něco přečíst. Vždy se snažte najít co nejvíce informací, projděte více stránek a čtěte. Pokud uvidíte 10 a více kladných hodnocení, tak se dá předpokládat, že nešlápnete vedle. Ale i tak vám radím, buďte na pozoru. Důvěřujte, ale prověřujte. Tím nemyslím, aby jste svému poradci nevěřili :-) Když vám není něco jasné, tak si o tom něco přečtěte na internetu, udělejte si na to svůj vlastní logický názor, ale zároveň se zeptejte svého poradce. Vždy by vám to měl podrobně vysvětlit, tak abyste to pochopili a bylo vám to jasné.

Podvodný jídelníček

Nenechte se nachytat podvodníkem.

Nikdy slepě nekopírujte cizí jídelníček. Jídelníček vytvoří výživový poradce vždy na míru pro konkrétní osobu, samotné tvorbě jídelníčku však musí předcházet komplexní vyšetření. Bez něj nelze jídelníček na míru připravit.

Projekt Super životní styl se snaží lidem pomáhat měnit jejich životní styl k lepšímu. Sdílejte tento článek a pomozte tak svým známý, ať se náhodou nenechají nachytat podvodníkem!

1 komentář

 1. Alena Teofil on

  Já ych od správného výživového poradce očekávala.
  1. podrobnou anamnézu včetně rodinné (jak jste na tom zdravotně, jestli užíváte léky…)- některé léky mohou mít ošklivé kontraindikace s určitými potravinami a tuto skutečnost by žádký zkušený výživář neměl podcenit
  2. diagnostiku na bioimpedanční váce nebo jinou analýzy těla- aby vůbec věděl “ s čím pracuje“ a co je potřeba v těle změnit/ zlepšit
  3. zhodnocení vašeho současného jídelníčku- pokud specialista neví, co a jak dosud fungujete, jen těžko Vám „naordinuje“ změny na míru
  4. V ideálním případě by vás měl požádat o dodání krevních testů. Já to u některých klientů mám jako podmínku příjmu do spolupráce (u těch kde spatřuji rizika). U mladého zdravého člověka to dávám jako doporučení a je jen na klientovi, jak chce být zodpovědný.
  5. Co se týče výživových doplňků, není třeba se jich zříkat úplně. Pokud tělu chybí třeba železo, je fajn mu ho prostě dodat (na druhou stranu, to by vám měl doporučit i lékař). Pokud vám někdo nutí na první schůzce doplňky za tisíce korun, nebude to výživář, ale obchoďák…na ty pozor! Mysim, že je nám všem jasné, že zadarmo ani kuře nehrabe a tudíž nabídky typu: “ konzultace s výživovým specialistou zdarma nebo za akční cenu pár korun“, opravdu zavání obchoďáctvím.

  a proto, zajímejte se o vzdělání a zkušenosti specialisty, kterého jste si vybrali:-)