„Dieta je jen utrpení na krátkou dobu“, říká výživový poradce Mgr. Alena Teofil

Mgr. Alena Teofil
Celý náš tým vždy potěší, když narazíme na opravdového odborníka, který se snaží lidem pomoct. Takových, kteří se snaží pouze vydělat prodejem potravinových doplňků, je mnoho. Ale naštěstí jsou mezi námi pořád i nutriční specialisté, jejichž primárním cílem je lidem pomáhat, přesněji měnit jejich životní styl, protože to je často jediná možná cesta ke spokojenému životu. Udělali jsme proto rozhovor se skutečným mistrem svého oboru výživovou poradkyní Mgr. Alenou Teofil (její představení si můžete přečíst tady).

1. Co vás napadne, když někdo začne mluvit o dietě?

Musím se tomu smát. Dieta je jen utrpení na krátkou dobu, která může a nemusí mít tížený efekt. Jistotou ale je, že výsledek bude v každém případě krátkodobý, pokud se daný člověk nenaučí zásadám zdravého životního stylu a do budoucna se jimi neřídí. Takže proč se trápit dietami, když to jde bez hladovění a zbytečného trápení?

2. Co mám tedy dělat, pokud chci zhubnout a nevím jak na to?

Vepřová panenka s čočkou

Zní to jako paradox, ale začněte jíst. Většina klientů, kteří za mnou přichází, nemají problém s nadměrným energetickým příjmem, ale naopak s tím, že na jídlo nemají čas. Tělo se pak bojí, že zase „dlouho nic nedostane“, a tak raději vše, co mu dáte, ukládá do rezerv. Základem je pravidelná, vyvážená strava. Pokud nevíte, jak na to, rozhodně doporučuji spojit se specialistou (podívejte se, jak probíhá první schůzka), který Vám do začátku pomůže.

3. Na co si mám dát pozor, když budu hledat výživového specialistu?

Prvotně bych se zajímala o vzdělání specialisty. Hledala bych vystudovaného nutričního terapeuta nebo dietologa (titul Dis., Bc nebo Mudr.) nebo specialistu na sportovní výživu opět s vysokoškolským titulem. Dále bych si zjistila, zda nedistribuuje jednu konkrétní značku výživových doplňků. V takových případech hrozí, že hlavním cílem konzultace nebude pomoci Vám, jako klientovi, ale především peněžence specialisty. Dobrou vypovídající hodnotu mohou mít též reference klientů. (Pozn. redakce: přečtěte si článek, jak vybírat výživového poradce)

4. Řešila jste někdy nadváhu sama u sebe?

Bioimpedanční váha

Ano, řešila. Hodně jsem sportovala a v 19 letech mě potkal nepříjemný úraz, který mě na téměř rok vyřadil ze všech pohybových aktivit. Ani jsem se nenadála a během tří měsíců jsem měla o 12kg více. Cítila jsem se jako medvěd, co se sotva valí. Nemohla jsem se na sebe ani podívat. A právě to byla doba, kdy jsem se začala aktivně zajímat o výživu. Dnes mám váhu stabilní, i když mi pracovní nasazení nedovoluje zdaleka tolik pohybu, jako v mládí. Pochopila jsem, že zdravý životní styl není jen o sportu 7x týdně, ale především o stravě.

5. Jak se stravujete přes den, když jste v práci? Máte jídlo z domova nebo si jen pečlivě vybíráte restauraci a jídlo?

Obvykle si nosím jídlo v krabičkách z domova. Hlavním důvodem je můj manžel, který když je nucený jít na oběd do restaurace nebo jídelny, nikdy neodolá lákadlům typu vepřové výpečky s knedlíkem a se zelím nebo smaženému sýru. Já pak večer poslouchám, jak je mu těžko a že je nějaký unavený.

6. Znamená to, že nebýt vašeho manžela, tak byste se stravovala v restauracích?

Jak probíhá schůzka

To asi ne, ale každopádně já bych si v té restauraci uměla vybrat.

Už to neodkládejte a udělejte svůj první krok ke zdravému životnímu stylu teď hned.

1 zdravý recept každý týden ZDARMA

Pozor, počet odběratelů je omezen!
Nepropásněte svou šanci.

  • Jídlo je 90% úspěchu.
  • Často vám chybí inspirace?
  • Zašleme vám – snídaně, svačiny, obědy i večeře.


Už se nechci pořád ptát, co mám dnes vařit!