Úvod  ›   › 

Co dělat, když máte podváhu?

Podváha se obecně ve společnosti neprobírá tak často jako nadváha nebo obezita. Mnoho lidí si myslí, že nápadně štíhlí lidé jsou se svou váhou spokojeni a vědomě si ji udržují. Ale co když tomu tak není? Přehnaná štíhlost ve spojení s podvýživou si z pohledu vlivu na naše zdraví může podat s obezitou a nadváhou ruce. Tento článek je zaměřen na ty z vás, kteří se snaží marně přibrat a nedaří se jim to. Protože i vy potřebujete udělat ve svém životě pár důležitých změn.

Jak to vidí statistiky?

Z hlediska BMI (indexu tělesné hmotnosti) se řadíte do skupiny s podváhou tehdy, jestliže je vaše hodnota BMI menší než 18,5. To je samozřejmě jen orientační údaj. Nejste‑li si jisti, nebojte se navštívit svého praktického lékaře a svěřit se mu se svou obavou. Někteří lidé mohou být od přírody velmi hubení a jejich zdraví to nijak neohrozí.

Nedávný průzkum agentury STEM/MARK přinesl znepokojivé informace o podváze naší populace. Zatímco procento lidí trpících obezitou a nadváhou zůstává v posledních letech téměř stejné, narostl počet mladých dívek (18 až 19 let) s podváhou. Jedná se o nepříjemné zjištění, které by mělo vést k větší pozornosti rodičů ve vztahu k jejich dospívajícím dcerám. Čím dříve se problém zachytí, tím je větší pravděpodobnost jeho úplného vyřešení ve spolupráci s psychologem a výživovým poradcem.

Podváha je nebezpečná, nepodceňujte to.

Co se týče celosvětového žebříčku Světové zdravotnické organizace (WHO), stále patříme k těm státům, kde se vyskytuje častěji obezita, a ne podváha. Přesto je třeba děti od malička vést k pravidelnému a zdravému stravování. Jedině tak jim dáme šanci, aby je v dospělosti netrápila nadváha, podváha či podvýživa.

Podváha vs. podvýživa

Obecně se rozlišuje podvýživa spojená s podváhou a tzv. skrytá podvýživa. V obou případech naše tělo postrádá dostatečné množství živin. To se projeví nejen na našem zdraví, ale také na celkovém vzhledu. Podvyživený jedinec ztrácí zdravý vzhled pleti, vlasů a nehtů. Cítí se unavený a svému okolí může připadat na první pohled nemocný.

Klasická podváha podle světových tabulek ještě nemusí znamenat, že je člověk podvyživený. Tito lidé mají nejčastěji nízkou váhu danou geneticky a zůstávají štíhlí, ať už se živí jakýmkoliv způsobem. Jedí‑li zdravou a vyváženou stravu, je jejich tělo spokojené a podváha mu nijak neublíží. Bohužel se v dnešní době rozmáhá naprostý opak. Přirozeně štíhlí lidé neřeší svou stravu vůbec a jedí primárně nezdravá a průmyslově zpracovaná jídla. Taková strava pak vede dříve či později k podvýživě a ztrátě zdraví.

Do podobného stavu se mohou samozřejmě dostat i chroničtí dietáři, kteří jedí sice zdravě, ale velmi málo. Nejčastěji lidé s poruchou příjmu potravy.

Jezte pravidelně 5x denně.

Naopak skrytá podvýživa se týká lidí trpících obezitou a nadváhou. Do této skupiny patří typičtí večerní mlsouni. Přes den si dají sotva pár soust a večer si nandají talíř plný nezdravého jídla. Jejich nadváha tak není způsobena celodenním přejídáním, nýbrž rozhozením a zpomalením metabolismu v souvislosti s nepravidelnou a nekvalitní stravou. I přes svou nadprůměrnou váhu se tak mohou ocitnout ve stavu podvýživy.

Když tělu něco chybí

Ještě než se dostaneme k tomu, jak přibrat na váze, musíme si říci, proč je to vlastně tak nutné. Vždyť přeci jen obezita způsobuje tolik nemocí, nebo ne? Sami si můžete prohlédnout výčet nemocí a zdravotních potíží, které jsou přímo spojovány s podváhou a nedostatkem živin.

  • Osteoporóza (řídnutí kostí)
  • Chudokrevnost
  • Otoky
  • Zhoršení hojivosti ran a celkově nezdravý vzhled kůže
  • Nízký krevní tlak a zimomřivost
  • Častá únava
  • Problémy se srdcem
  • Oslabený imunitní systém
  • Neplodnost (zvláště u žen)

Výčet není kompletní, ale svůj účel splňuje skvěle. Nikdo z vás se jistě nechce jednoho dne probudit a zjistit, že mu zanedbávání vlastního těla přineslo tolik nepříjemností.

Získejte zdravé a šťastné tělo

Lidský organismus potřebuje palivo, jinak se začne zasekávat, zpomalovat a jednoho dne se zastaví úplně. Abyste předešli všem již zmiňovaným strašákům, budete muset dát své potřeby na první místo. Naštěstí existuje snadná, a troufneme si říci, i příjemná cesta k nápravě všech škod, jež jste stihli na svém těle napáchat.

Odpovědí na otázku jak přibrat je – začít pravidelně jíst a přemýšlet nad tím, co si dáte na talíř. Osoby trpící podváhou spojenou s podvýživou se nemohou odbýt malým krajíčkem chleba k snídani, jablkem k svačině, studeným obědem a zeleninovým salátem k večeři. Potřebují pořádnou domácí stravu bohatou na bílkoviny, vitamíny, minerály, vlákninu a další stavební prvky pro naše tělo.

Naučte se jíst v klidu, ideálně u stolu a z talíře. Připravujte si zdravé pokrmy, jež vám zachutnají a budete se na ně těšit. Protože nechcete nabírat tuk, ale svalovou hmotu, nesmíte zapomínat na dostatečný příjem bílkovin. V případě bílkovin se vám vyplatí nechat si poradit od specialisty. Nesprávným dávkováním si můžete zbytečně uškodit (je možné se předávkovat).

Nejdůležitější je být šťastný!

Zapojte do svého snažení rodinu nebo přátele a radujte se z každého přibraného kilogramu s nimi. Jestliže budete jíst dostatečné množství potravy, nemusíte se bát ani občasného pohybu. Ten ve vašem těle pomůže nastartovat správné mechanismy a zároveň díky němu naberete tolik potřebnou svalovou hmotu. A nezapomeňte na to, že ani jednomu typu podvýživy rozhodně neprospěje stres, nedostatek spánku a zběsilé životní tempo.

Nikdy není pozdě začít

To, že se s podváhou a podvýživou trápíte celý život, rozhodně není překážka. Jen vám bude trvat o něco déle si navyknout na nový, zdravější režim. Budete‑li přistupovat k celému procesu pozitivně a s nadšením, určitě se vám tělo odvděčí.

V tomto ohledu vám může pomoci i výživový odborník. Většina lidí principu zdravého stravování rozumí jen okrajově a má spoustu otázek. Odborník vám na vše rád odpoví, podrobně vám vysvětlí důležité zásady zdravého životního stylu a sestaví vhodný jídelníček. Zároveň získáte dalšího člověka, který vás ve vašem snažení podpoří a vyslechne si vaše obavy.


Související články: