Úvod

Jóga je to, co sjednocuje činnost mysli

Trpíte nespavostí a nedokážete se uvolnit? Možná je pro vás cvičení jógy dobrým řešením. Pojďme si říct, jak vám jóga může navrátit vaše zdraví a změnit život.

Jóga je praktikována již od starověku. Slovo jóga znamená v přeneseném slova smyslu sjednocení. Cílem je sjednotit tělo, mysl a duši. V dnešní době mají lidé ochablé nebo naopak zkrácené svalstvo. Dýchají povrchově a jejich mysl je roztržitá. Pomalu se zdá, že jóga byla vytvořena proti těmto neduhům 21. století.

Jóga v otázkách a odpovědích

Kde jóga vznikla?

První zmínky o józe pocházejí z Indie. Nikdo přesně neví, jak je jóga stará, ale odhaduje se více než 5000 let.

Existuje více druhů jógy?

Ano, postupem času vznikly i modernější druhy jógy. V podstatě všechny ostatní druhy pocházejí z hatha jógy (klasická jóga). Pokud je vaše kondice na dobré úrovni, můžete zvolit dynamický styl jógy (astanga jóga, power jóga, vinyasa jóga, bikram jóga). Mezi další známé druhy patří shivananda jóga, kundalini jóga, jóga v denním životě. Existuje mnoho dalších stylů, vybírejte podle toho, co od cvičení očekáváte.

Musím mít ohebné tělo, abych mohla cvičit?

Jistěže nemusíte. Pozice lze upravit tak, aby vám vyhovovaly. Postupem času se vaše tělo stane ohebnější. Cvičte podle svých možností a s nikým se neporovnávejte.

Pomůže mi jóga s bolestmi zad?

Celá řada pozic posiluje a uvolňuje záda. Doporučuji cvičit preventivně, pokud se však bolesti zad objeví, volte individuální lekce. Co je pro někoho přínosem, vám může ublížit. Kvalifikovaný lektor vám poradí, jaké pozice jsou pro vás vhodné. Upozorní vás, čeho se naopak vyvarovat.

Je nutné cvičit každý den?

To záleží na vašich časových možnostech. Samozřejmě by bylo prospěšnější cvičit několikrát týdně, už jen pro upevnění návyku a pravidelnosti. Pokud však necvičíte tak, jak byste si přáli, nezoufejte. Každá snaha se počítá.

Jak probíhá lekce jógy?

Lekce jógy trvá obvykle 90 minut. Začíná se relaxací a průpravnými cviky, které připraví tělo i mysl na cvičení. Poté následují série jógových ásan. Lekce je zakončena dechovým cvičením a závěrečnou relaxací.

Mohu se při cvičení zranit?

Možná se to nezdá, ale můžete. Je vhodné se na cvičení připravit a své tělo rozehřát.
Dost často ke zranění dochází, když přeceníte síly. Proto se s nikým nesrovnávejte a soustřeďte se pouze na své tělo. Nucené pozice vedou k nataženým svalům. Cvičte jemně a pozvolna. Nezapomínejte také na dýchání. V józe se můžete setkat se zadržením dechu, tato praktika však patří mezi pokročilé. Nikam nespěchejte a mějte trpělivost, která vám zajisté přinese výsledky.

CVIKY

Střecha – Adhó mukha švanásana

Pozice střechy se nazývá také pes hlavou dolů. Na první pohled se může zdát nepohodlná, se zvyšující se pohyblivostí a sílou se však stane vaší oblíbenou pozicí.

Přejděte na všechny čtyři. Dlaně jsou pod rameny a kolena pod kyčlemi. Prsty rukou jsou rozprostřené na podložce. S výdechem zvedněte hýždě. Při pohledu z boku tvoří vaše tělo obrácené písmeno V. Hlavu nechte klesnout pod ramena a hrudník mírně zatlačte ke stehnům. Ramena jsou stažená od uší. Váš pohled směřuje mezi chodidla nebo směrem k břichu. Dbejte na to, aby se vám bedra příliš nehrbila nebo naopak neprohýbala. V pozici proveďte pár výdechů a nádechů. Vraťte se do původní pozice. Cítíte-li velké napětí v zádech nebo lýtkách, můžete mírně pokrčit nohy v kolenou. Střecha stimuluje nervový systém a pomáhá rozproudit krev v těle. Zmírňuje bolest hlavy a pomáhá při menstruačních křečích. Protahuje šíji, záda, břicho a nohy.

Pozici psa hlavou dolů by neměly provádět ženy, které jsou ve vysokém stádiu těhotenství. Dále by měli dát pozor ti, kteří trpí nízkým tlakem.

Pozice Holuba – Kapotásana

Tato pozice existuje ve více variantách. Uvedu zde variantu, která je vhodná pro začátečníky.

Natáhněte jednu nohu vzad, aby ležela holení i nártem na podložce. Pokrčené koleno druhé nohy posuňte dopředu. Kotník se dotýká země. Opíráte se o předloktí. V této pozici chvíli plynule dýchejte. S nádechem posuňte ruce ke kolenu a zároveň je propněte. Zvedněte hlavu i trup. Protahujte páteř jen tolik, aby vám to bylo příjemné. Ramena uvolněte a stáhněte od uší. V této pozici vydržte pět nádechů a výdechů. Poté povolte a skloňte celou horní část těla. Cvik proveďte i na druhou stranu.

Určitě pocítíte, že se vám protáhnou kyčle, hýždě a záda. Pozice holuba pomáhá otevřít hrudník. Podporuje trávení a vitalitu. Rozproudí vám lymfatický systém.

Poloha dítěte – Balásana

Pozice dítěte je velmi uvolňující. Do této pozice můžete přejít kdekoliv v průběhu cvičení jógy.

Výchozí pozice je klek na všech čtyřech. Palce u nohou směřují k sobě. Kolena jsou na šířku kyčlí. Posaďte se na paty a pomalu se přes stehna naklánějte dopředu. Čelo položte na zem. Paže jsou volně položené po stranách těla. Dlaně směřují vzhůru. Dochází k protažení zad a kyčlí. V této poloze vydržte přibližně 5 hlubokých a rovnoměrných výdechů a nádechů. Poté se vraťte zpět.

Poloha dítěte zlepšuje trávení a přináší úlevu při bolestech zad. Pokud máte problémy s koleny, cvik vynechejte nebo se poraďte s lektorem.

Moje cesta

Poprvé jsem se seznámila s jógou v období, které pro mě nebylo jednoduché. Chodila jsem do školy, která mě vůbec nenaplňovala. Hledala jsem psychickou podporu, která by mi pomohla poslední rok překonat. Cvičení v posilovně bylo fajn, ale cítila jsem, že potřebuji více relaxace a uvolnění. Překonala jsem svůj ostych a začala chodit na lekce jógy.

Zpočátku pro mě bylo velice těžké se soustředit a nemyslet na rušivé faktory. Vytrvala jsem a vše se zlepšovalo. Možná to bude znít legračně, ale nikdy mě nenapadlo pomocí dechu překonávat negativní emoce. Je to tak přirozené a jednoduché. V dnešní době jsou kladeny na člověka tak velké nároky, že vazba mezi vlastními pocity a samotným tělem je přerušena. Musíme se znovu učit své tělo pozorovat a vnímat. Jóga mi ukázala jednu zásadní skutečnost, že život bychom měli přijímat. Přijmout to, co přichází a zamyslet se, jaký to má důvod.

Možná už jste jógu zkusili a prostě vám nevyhovuje. Co s tím? Určitě se do ničeho nenuťte. Zkuste do svého každodenního života zařadit krátká cvičení, nemusí trvat ani 15 minut. Pokud ani poté nenajdete v józe zalíbení, alespoň váš dech můžete použít ke zmírnění stresu. Je občas zábavné pozorovat, jak málo stačí k uvolnění. Mít plno sil a pozitivní energie na zvládání každodenních situací, chce mít přeci každý. Přeji vám, aby se jóga stala vaším učitelem na celý život.


Související články: