Pomazánky

Pomazánka z avokáda

Avokádo je ovoce, které je bohatým zdrojem minerálních látek, jako jsou draslík, meď nebo magnezium. Obsahuje hodně vitamínů - C, E, K nebo H. Dužina avokáda je bohatá na kvalitní tuky jako je např. kyselina olejová nebo palmitová. Pozor na energetickou hodnotu, ve 100 gramech avokáda je cca 15 gramů tuku, ale i přesto se avokádo do zdravé stravy velice hodí. Tuky jsou rostlinné a kvalitní, kterých máme ve stravě nedostatek. Avokádo má také léčivé účinky, např. snižuje krevní tlak. To je dost důvodů na to, abyste si připravili tuto výtečnou pomazánku, nebo ne?

Hermelínová pomazánka

Hermelín je tučnější, ale zároveň velmi oblíbený sýr. Hermelínová pomazánka výborně chutná a jednou za čas se vyplatí si ji doma připravit. Navíc můžete zvolit i odlehčenou variantu hermelínu a v kombinaci s tvarohem si skvěle pochutnáte.

Křenová pomazánka

Křen obsahuje mnoho hořčičných silic, které bezvadně působí např. proti kašli nebo zahlenění. Křen se používá i při léčení infekcí ledvin nebo močových cest. Dávejte si pravidelně domácí křenovou pomazánku.

Pomazánka z uzeného lososa

Uzený losos je delikatesa, která není úplně nejlevnější. Nicméně losos obsahuje velké množství kvalitních tuků, kterých máme ve stravě málo. Dopřávejte si takovéto lahůdky častěji. Pochutnáte si a navíc uděláte hodně pro své zdraví.

Pomazánka z červené řepy

Mnoho z nás si pamatuje červenou řepu jako ten nejhorší „kompot“ ze školní jídelny. Zkuste ale červenou řepu připravit jinak a chutněji. Červené řepa je totiž plná vitamínů a minerálních látek, které působí pozitivně na náš cévní systém. Např. látky z červené řepy brání kornatění tepen.

Pomazánka z uzené makrely

Makrela je mořská dravá ryba. Její maso obsahuje mnoho omega-3 mastných kyselin, kterých máme ve stravě zoufale málo. Doporučuje se jíst ryby alespoň dvakrát týdně. Ruku na srdce, kdo z vás jí ryby tak často? Mořské ryby mají v porovnání se sladkovodními mnohem více omega-3 mastných kyselin a navíc obsahují jód, proto jsou vhodnější. Udělejte si jednou za čas pomazánku z uzené makrely a dělejte tím něco pro své zdraví.