Úvod  ›   ›   › 

Jak zhubnout za 3 měsíce

Pořád dokola se objevují články s podobnými titulky jako „Jak rychle zhubnout 10 kilo“ nebo „Jak zhubnout za týden“. Slova rychle a za týden jsou od začátku až do konce špatně. Pokud budete k hubnutí přistupovat tak, že chcete rychle, s největší pravděpodobností se dostaví jo-jo efekt. Nicméně po prvním měsíci už můžete vidět první výsledky a po 3 měsících už můžete vypadat o poznání lépe. Pojďme se společně podívat, jak na to.

Udělejte si reálnou představu o čase

Jakákoliv životní změna potřebuje čas. Hubnutí takovou změnou každopádně je. Nechcete přece hubnout každý rok znovu a znovu do té doby, než si úplně odrovnáte metabolismus. Zhubněte raději jen jednou a trvale.

Nepočítejte s tím, že výsledky uvidíte za pár dní. Udělejte si reálné představy. Na začátku můžete provádět kontrolu vašich výsledků jednou za 14 dní, ale po 2 měsících to raději prodlužte na 1x za měsíc. Pokud postupujete správně, tak to jde ze začátku rychle. Ale časem se pokrok začne zmenšovat. Ničeho se nebojte, je to úplně normální. Vzpomeňte si, jak dlouho vám trvalo, než jste ta přebytečná kila nabrala?

Udělejte si čas sama pro sebe

Součástí změny životního stylu je také to, že si pravidelně vyhradíte čas sama pro sebe. Alespoň 4x týdně si udělejte hodinu až dvě čas, který bude jen a jen váš. V tento čas přestaňte myslet na to, že musíte vyžehlit, uklidit a manželovi a dětem připravit večeři. Tyhle myšlenky si nechte na potom.

V tomto vašem čase dělejte vše proto, aby se vám vaše změna podařila úspěšně zvládnout.

  • Budujte si nové návyky.
  • Choďte cvičit a sportovat.
  • Pokud jste unavená, tak si prostě sedněte, uvařte si dobrý čaj a relaxujte třeba s pěknou knížkou.
  • Hledejte novou inspiraci na vaření zdravých jídel.

Dopřejte si chvilku naprosté relaxace.

Vyvážený jídelníček je základ

Začněte jíst. I když se pořád dokola omílá, že nejdůležitější je při hubnutí jídlo, tak pořád narážím na opak. Bez jídla váš metabolismus nenastartujete. Bez jídla začnete sice ztrácet na váze, ale bude se jednat převážně o vodu a aktivní svalovou hmotu. V tomto případě se opět po čase dostaví jo-jo efekt.

Tělo potřebuje pravidelný přísun energie, aby vědělo, že tukové zásoby už nejsou potřeba. To tělu zajistíte pouze kvalitní, pestrou a pravidelnou stravou. Nebraňte se jídlu, právě naopak – naučte se jíst správně a užívejte si to.

Bez pravidelného pohybu to nepůjde

Hubnout bez cvičení je sice možné, ale opět to nevede k dlouhodobému výsledku. Je to léty prověřená praxe. Tělo potřebuje pohyb, naše tělo je přímo zrozené pro pohyb, tak mu ho dopřejte. Zvláště pokud máte sedavé zaměstnání, tak se hýbat prostě musíte.

Jakmile začnete s pravidelným pohybem, při hubnutí alespoň 1 hodinu 4x týdně (bez hubnutí jsou 3 hodiny týdně minimum, doporučuje se samozřejmě víc), tak zapomenete na věci jako je bolest zad, častá únava a vyčerpání během dne. Navíc budete i lépe zvládat stres. Cvičení není dobré jen k tomu, abyste zhubli, ale přispívá ke spoustě dalších věcí.

Váhu neberte doslova

Na začátku není dobré se každý den sledovat, jestli už je nějaké to kilo pryč. Vydržte to alespoň 14 dní a pak budete mile překvapeni a když uvidíte výsledky, tak dostanete do žil novou dávku energie.

Váha by neměla být primární měřítko vašeho úspěchu nebo neúspěchu. Tím, že začnete pravidelně cvičit, získáte určitě nějakou aktivní svalovou hmotu. To je správně, díky ní budete lépe spalovat tuky. Ale svalová hmota je těžší než tuk, takže je možné, že vaše váha půjde dolů pomaleji, než tomu je ve skutečnosti. Zkrátka budete hubnout tuk, ale zároveň budovat svalovou hmotu. Jak tedy sledovat pokrok?

Nejlepší metoda je měření obvodů. Na začátku si změřte obvody přes:

  • prsa,
  • břicho,
  • boky.

Pak se vždy za měsíc přeměřte. Tyto hodnoty jsou nejvíce vypovídající. Mě osobně však nejvíce motivovaly fotografie. Na začátku každého měsíce jsem se vyfotil na stejném místě a ze stejné vzdálenosti. Následně jsem fotky porovnal. I když jsem měl pocit, že tam nebude žádný rozdíl, tak mě výsledek šokoval.

Změna za pouhé 2 měsíce!

Všimněte si minimálního rozdílu na váze a zároveň velkého rozdílu v obvodu přes břicho. Čekali byste tento výsledek?

Za každou cenu vydržte

Někdy se stává, že po pár měsících (může to být klidně i po dvou) se klesající tendence tukových zásob zastaví. Nezoufejte, je to běžné. Opět si uvědomte, že jste kila taky nenabrala za 2 – 3 měsíce, ale pravděpodobně vám to trvalo pár let. Musíte se smířit s tím, že hubnutí bude trvat déle. Tato pauza může trvat měsíc nebo i o něco déle. Je to těžká situace, ale pokud chcete uspět, tak musíte vydržet a pořád se zdravě stravovat a pořád se pravidelně hýbat. Pokud si opravdu nevíte rady a máte pocit, že děláte něco špatně, tak se raději poraďte s odborníkem.

V tomto článku jsem se vám snažil vysvětlit, že hubnutí je dlouhodobý proces a vyžaduje více než jen pouhou úpravu jídelníčku. Věřím vám, že to zvládnete a budu vám držet palce.


Související články: