Úvod  ›   › 

Jak začít s pohybem aneb nepřeceňujte své síly

Začít se sportem od nuly nemusí být úplně lehké. Začátečníci často přeceňují své síly a to je velmi deprimující. Přečtěte si jak začít se sportem a jak se vyhnout základním chybám.

Začínejte pomalu a postupně

Na začátku je člověk vždycky nejvíce namotivovaný a chce se do všeho pustit hned a na plné pecky. To však bývá nejčastější chybou všech, kteří začínají hubnout. Poprvé vyrazíte běhat nebo do posilovny a úplně odrovnáte své tělo. Týden se pak nemůžete hýbat, jste unavení a bez energie. Na tento postup rychle zapomeňte. Mnohem lepší je, řídit se pravidlem - raději méně, ale pravidelně! Tím, že budete týden makat naplno a pak toho necháte, protože už to nebudete zvládat, ničeho nedocílíte. Nejlepší, co můžete udělat, když s něčím začínáte je, dávat si malé dávky, ale pravidelně. Časem si vytvoříte návyk (více o návycích) a pohyb se stane každodenní součástí vašeho života.

Nepřeceňujte své síly

Všude se mluví o běhání. Já si myslím, že pro sportem nepolíbeného člověka, nebo člověka s nadváhou běh není to pravé. Běh je celkem náročná disciplína. Pokud vyrazíte běhat a po 2 minutách už nebudete moct, tak to může být hodně demotivující. Nepřeceňujte proto své síly a zvolte jednodušší druh pohybu, např. obyčejnou chůzi. Každý den se jděte projít, začněte volně a postupně přidávejte. Na začátku můžete ujít třeba jen 4 - 5 km za hodinu. Pokud budete chodit každý den, tak za pár týdnů už za hodinu ujdete 5 - 6 km nebo i více. Časem vás třeba začne bavit i to běhání. A když ne, tak na tom vůbec nezáleží, existuje spoustu jiných sportovních aktivit, které vás budou bavit.

Pravidelný pohyb je nedílnou součástí zdravého životního stylu.

Počítejte své kroky

Dnes je v módě ohánět se různými čísly a statistikami, takže ani já si jedno číslo neodpustím. Udává se, že bysme měli každý den udělat zhruba 10 000 kroků. To odpovídá 7 - 8 kilometrům denně. Ruku na srdce, kdo z nás ujde denně tolik? Rychlejší chůzí ujdete 10 000 kroků za hodinu a půl až dvě hodiny. Pokud všechny tyto kroky rozložíte do celého dne, tak to není zas tolik. Jak daleko to máte do práce? Zkuste začít chodit pěšky. Na chůzi to máte moc daleko? Jezdíte veřejnou dopravou? Zkuste každý den vystoupit o jednu nebo dvě zastávky dříve a zbytek cesty dojít pěšky. Běžte odpoledne s vaší blízkou osůbkou na procházku - projdete se a zároveň si můžete vklidu popovídat. Máte chytrý telefon? Víte o tom, že dnes už má hodně chytrých telefonů zabudovaný krokoměr a nebo alespoň GPS modul? Lehko pomocí svého chytrého telefonu můžete počítat své kroky a pak se zpětně podívat, kolik jste toho nachodili. Pokud váš telefon není až tak chytrý, tak si můžete koupit krokoměr. Ceny krokoměrů nejsou vysoké (300 - 500 Kč) a poslouží vám také dobře. Měřit je důležité, jedině tak máte skutečný přehled nad počtem vašich kroků.

Pohyb posílí vaši imunitu i mysl

Oslabená imunita se projevuje tím, že jste často nachlazení nebo máte dokonce často chřipku nebo angínu. Jedním z důvodů slabé imunity je také nedostatek pohybu. Pohyb zoceluje nejenom tělo, ale i mysl a imunitu. Během sportu totiž dostáváte z těla velkou část stresu a "vyčistíte" si hlavu. Díky tomu vás správně zvolený druh pohybu doslova nabije energií na celý zbytek dne. Máte problémy s usínáním? Převalujete se dlouho v posteli než usnete? Sportujte pravidelně a budete mít po problému. Sám jsem měl dříve problém s usínáním. Od té doby, co se pravidelně hýbu, lehnu a spím až do rána.

Na kolečkových bruslích zpevníte stehna i zadek.

Využijte toho, co vás baví

Zdravé jídlo vám musí chutnat, abyste u něj vydrželi celý život. Se sportem je to stejné, sport vás musí bavit. Zapojte své blízké - děti a rodinu. Udělejte si 3 - 4x týdně čas a sportujte společně. Budete tak dělat něco pro své zdraví a zároveň prožijete mnoho okamžiků se svými nejbližšími, na které určitě nezapomenete. Běžte se všichni společně projít, v létě jděte všichni dohromady plavat nebo se projet na kole a v zimě můžete vyrazit na běžky, na brusle a nebo prostě jen blbnout do sněhu - i to se do pohybu počítá! Důležité je také najít si čas sám pro sebe. V dnešní rychlé době se často stává, že ženy žijí jen pro svoji rodinu, ale na sebe úplně zapomínají. Domluvte se s rodinou a najděte si alespoň 2x týdně nějaký ten čas, který bude jen a jen váš. Tento čas musíte strávit tak, jak sama chcete - jděte na nákupy, jděte si zacvičit nebo do sauny - je to váš čas.

Pár tipů na závěr

Jaký pohyb zvolit? Nikdy jste na kolečkových bruslích nestáli? To nevadí, všechno je jednou poprvé. Když to nevyzkoušíte, tak nezjistíte, jestli vás to bude nebo nebude bavit.

  • Kolečkové brusle
  • Skákání přes švihadlo
  • Tenis
  • Squash
  • Tancování
  • Nordic walking
  • Plavání

Sportů a pohybu existuje nepřeberné množství. Ani malý zlomek nestihnete vyzkoušet za celý svůj život. Vážně si myslíte, že mezi nimi není nic, co by vás mohlo bavit? Určitě něco takové je, běžte a najděte to!


Související články: