Úvod  ›   ›   › 

Krabičková dieta – jídlo přímo do domu

Chtěli byste jíst zdravě, ale jste během dne příliš zaneprázdněni? Možná pro vás je vhodná krabičková dieta. Není to dieta v pravém slova smyslu. Spíše bych to nazvala krabičkovým stravováním. Dozvíte se, jak si vybrat správnou firmu a jaká stravovací pravidla dodržovat.

Co je to krabičková dieta?

Jedná se o nutričně vyvážené stravování skládající se (většinou) z pěti chodů – snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře. Mezi nejhodnotnější jídla patří oběd, večeře a poté snídaně. Svačiny ale určitě nevynechávejte!

Jídla jsou balena do krabiček, proto název krabičková dieta. Jednotlivé chody následují po 2 – 3 hodinách. Tím se vyhnete pocitu hladu a následného přejídání. Optimální váhový úbytek se pohybuje od 0,5 – 1 kg týdně. Pozvolný úbytek váhy je důležitý pro trvalý výsledek a předcházení jo-jo efektu. Přípravou krabičkové diety se v dnešní době zabývá mnoho firem. Můžete si ji připravit i sami doma. Každá varianta má své výhody a nevýhody.

Klasická krabičková dieta

Klasická krabičková dieta spočívá v tom, že vám vybraná firma navaří jídlo na celý den. Poté vám krabičky s jídlem doveze domů nebo si je vyzvednete. Většinou se dvě jídla (oběd, večeře) konzumují teplé, proto je nutné je ohřívat. Porce a složení odpovídají tomu, na čem jste se s odborníkem dohodli. Neměli byste jíst mimo krabičkovou dietu nic jiného.

Krabičkový oběd se vším všudy – bílkoviny, příloha i zelenina.

Výhody:

  • Nutričně vyvážená strava.
  • Spočítané kalorie, obsah sacharidů, tuků, bílkovin.
  • Nemusíte vařit a nakupovat suroviny, tím ušetříte čas a energii.
  • Inspirace do budoucna, jak si přibližně sestavit jídelníček.

Nevýhody:

  • Poměrně vysoká cena.
  • Ne vždy se trefí do vaší chuti.
  • Ohřívání jídla.
  • Po skončení krabičkové diety byste měli ve zdravém stravování pokračovat. Jinak svá kila naberete zpět.

Podle čeho vybírat dodavatele?

Počáteční vizitkou firmy jsou internetové stránky. Měli byste na nich najít veškeré informace. Od ceníku služeb až po přesný jídelníček i se složením. V případě dotazu by měla být komunikace rychlá a otevřená. Ideální je pro začátečníky nabídka vstupní konzultace a měření. Samozřejmostí je oddělování stravy pro muže a ženy. Bonusem může být výběr jídelníčku pro celiaky, sportovce, vegetariány. Zaměřte se také na způsob dopravy a možnosti vyzvednutí jídla na pobočce. Přeci jen se vám nebude chtít čekat na donášku nebo chodit někam daleko. Zjistěte, jestli lze dostávat krabičky i o víkendu.

Rozhodujícím faktorem je chuť, čerstvost a kvalita jídel. Nejprve najděte důvěryhodné hodnocení stávajících odběratelů. Není na škodu si krabičkovou dietu objednat na zkušební období, většinou trvá zhruba 2 týdny. Podle toho se rozhodnete, jestli dostáváte to, za co jste ochotni platit.

Domácí krabičková dieta

Krabičkovou dietu si můžete zkusit připravit i sami. Tím ale ztrácíte výhody pohodlí a úspory času. Ovšem při ukončení odebírání krabiček byste se měli stravovat podobně i nadále. Takže jestli nemáte u pracoviště zdravou jídelnu nebo jinou možnost alternativy, je vhodné si připravit své jídlo předem. Je to pořád lepší, než se odfláknout smažákem na růžku.

Proč zhubnout?

Vývoj obezity se stále rozmáhá. Dříve se pracovalo na polích a pohyb byl součástí každého dne. Kalorické nároky byly zcela jiné. Obézních lidí bylo málo a většinou se jednalo o majetné osoby. Jelikož dnes máme pohybu nedostatek a jídlo je na dosah, musíme si vše více plánovat. Pokud se o sebe budete starat, výrazně tím ovlivníte nejen svůj vzhled, ale i své zdraví. Mnoho lidí čeká na zázračnou pilulku, která udělá vše za ně. Jediné co funguje spolehlivě, je celoživotní rozumné dodržování základů zdravého životního stylu.

Pitný režim

Součástí krabičkové diety je také pitný režim. Potřeba tekutin organismu je individuální. Záleží na více faktorech – sportovní aktivita, věk, nemoc, počasí. Většinou se příjem tekutin pohybuje od 2 – 3,5 litru na den. Stanovte si pro sebe tu správnou míru. Je důležité si uvědomit, které nápoje jsou vhodné. Proto sladké limonády, kolové nápoje a alkohol omezte na minimum. Pijte vodu, neslazený čaj, ředěné ovocné šťávy apod.

Svačinu do krabičky si doma připravíte snadno a rychle

Pohyb

Přiměřená pohybová aktivita vám výrazně pomůže s hubnutím. Rozhodně se pohybu nevzdávejte ani tehdy, když své vysněné váhy docílíte. Minimálně 2 – 3x týdně si najděte čas na cvičení. Začínejte pozvolna a časem zvyšujte dobu trvání a intenzitu cvičení. Zařazujte přirozený pohyb všude, kde je to možné. Ideálním pomocníkem může být chůze.

Strava ovlivňuje vaši tělesnou i psychickou pohodu. Jezte pravidelně a vyváženě. Nejčastějšími odběrateli krabičkové diety jsou lidé zaneprázdnění prací. Nemám ráda diety, ale myslím si, že jediná tato vám neublíží. Nedochází k žádnému hladovění a strava není jednostranně orientována. Jsou v ní zastoupeny složky v optimálním poměru. Pokud jste někdy využívali tento způsob stravování, napište nám do komentářů. Budeme rádi, když se s námi podělíte o svou zkušenost.


Související články: