Úvod

Jak zvládnout vánoční shon

Vzpomínáte, jak vypadaly minulé Vánoce? Spěch, stres a možná i deprese? Letos udělejte změnu! Pro klidné svátky se vyplatí většinu věcí naplánovat, tak předejdete zbytečnému shonu. S přípravami začněte klidně dříve než obvykle. Ujasněte si, co je ve vašich psychických i fyzických silách a možnostech. Děláte některé věci, protože se od vás očekávají, ale sami je nevyžadujete nebo je dokonce ani nechcete dělat? Vezměte kalendář a vše si přehledně sepište, naplánujte si návštěvy a jednotlivé úkoly, ale zařaďte i dny odpočinku. Řiďte se svými prioritami a nepropadněte názoru druhých. Nebojte se říkat NE!

Raději bych měla skromnější Vánoce plné radosti a klidu, než Vánoce ve stresu, s přemírou jídla a pití a vnitřního neklidu. Je jen na vás, jak si to uděláte.

Nechtějte mít vše dokonalé, tím netvrdím, aby u vás byl nepořádek. Jde jen o to, jestli některé věci neděláte zbytečně a tím se ubíjíte. Nedejte se ovlivnit ostatními, kteří mají už napečeno, uklizeno… Tlak obchodníků, televizních reklam vás zajisté klidnými také nenechají, proto berte vše s nadhledem. 

Vánoce bez stresu

Buďte vklidu a užívejte si vánoční čas

Do svého plánování přizvěte pomocníky, určitě vám ušetří spoustu času. Ať je vaší oporou rodina a kamarádi. Rozdělte si jednotlivé úkoly a nenechávejte vše jen na sobě. Děti ozdobí stromeček, babička pomůže s cukrovím… Dělejte činnosti spolu a s radostí, spojíte příjemné s užitečným. Pokud nakupujete dárky na poslední chvíli, změňte to! Nedejte se zlákat "výhodnými" půjčkami. Zamyslete se, jestli je opravdu nutné kupovat drahé dárky. To, že někoho máte rádi, lze vyjádřit i jinak, než že se zadlužíte. Stanovte si částku, kterou jste schopni investovat a tuto hranici dodržte. Jestliže vás stresují nákupní centra, všude plno lidí, chaosu, zkuste nákup přes internet, ušetříte čas i peníze. Největší nástrahou Vánoc je především přemíra jídla a alkoholu. Pokud jim podlehnete, určitě vám to na vyrovnanosti nepřidá, spíše naopak. Zkuste být více střídmí, dopřejte si, ale v rozumné míře a bez výčitek. Pokud to ale stejně s jídlem přeženete, pokračujte dál ve svém normálním režimu, hladověním byste odstartovali další ´nálet´ na lednici. Odlehčete jídelníček zdravějšími variantami. Není pravidlem, že řízek musí při smažení plavat v oleji a v salátu musí být tučná majonéza. Vařte zdravě a přitom chutně. Nebojte se udělat změnu, ponechte jen přínosné tradice.

Vánoční svíčka

Svíčky k Vánocům neoddělitelně patří. Rozhodně myslete také na pohyb. Nezanedbávejte své pravidelné cvičení, a pokud nemáte čas jet do posilovny, zacvičte si alespoň doma. Procházky s rodinou vám zaručeně také zvednou náladu a navodí tu správnou atmosféru. Vraťte se do dětství, postavte sněhuláka nebo dělejte to, co vás v mládí na Vánocích fascinovalo. Pozorovat padající vločky, poslouchat koledy a jen tak snít. Někdo Vánoce nemá rád, protože je povahou introvert a spíše uzavřený. Pokud tomu tak je, slavte spíše v klidném menším kruhu rodiny. Sami určitě poznáte, co je vám příjemné a co už ne. Vyhněte se předvánočním frontám v obchodech a davu lidí. Rady jsou jedna věc a realita druhá. Jakmile už víte, že jste psychicky na dně, nesnažte se ze sebe dostat maximum. Udělejte pravý opak, zvolněte. Dojděte si na masáž, relaxujte, jděte s přáteli ven. Berte to jako výzvu mít pod kontrolou svůj stres a umět se uvolnit za každé situace. Jsou vaše reakce na stres přiměřené, co můžete na svém myšlení změnit? Snažte se brát realitu takovou, jaká je. Hosté spíše ocení usměvavého hostitele, než perfektní úklid a špičkovou večeři. Myslete také na sebe, tím dáte svému tělu nejcennější vánoční dárek. Poznejte pravou podstatu svátků, aby pro vás byly doopravdy šťastné a veselé, nejen na pohlednici.


Související články: