Úvod  ›   › 

9 výhod proč být žena

O ženách se říká, že jsou tím slabším pohlavím, je to ale pravda? Statistiky hovoří jasně, muži se o dost méně zajímají o svoje zdraví a vitalitu než ženy. V České republice trpí nadváhou více než 50 % všech obyvatel. Zatímco 80 % žen jejich vyšší váha trápí, tak stejně na tom je pouze 16 % mužů. Které pohlaví je tedy to silnější? V tom případě vedou na 100 % ženy.

1. Žena sfoukne více svíček na dortu

Poslední statistiky říkají, že ženy narozené v roce 2012 se v průměru dožijí 81 let, zatímco muž pouze 76 let. Statistici si však nejsou úplně jistí, kde se vzal ten rozdíl čtyř let. Někteří doktoři tvrdí, že to je způsobené tím, že ženy trpí méně na kardiovaskulární onemocnění. Jiní zase tvrdí, že to má něco společného s tím, že ženy mají silnější sociální pouta k rodině a přátelům. Je totiž dokázáno, že silná sociální pouta zvyšují dlouhověkost.

2. Ženy mají vyšší práh bolesti

Ačkoliv to není potvrzeno žádnou vědeckou studií, tak se všeobecně uvádí, že ženy mají vyšší práh bolesti. Lékaři se jednoznačně shodují, že to je způsobeno tím, že ženy musí vydržet extrémní zátěž a bolest během porodu.

3. Rakovina v oblasti hlavy a krku se ženám vyhýbá více než mužům

Podle statistik onemocní rakovinou v ústní dutině nebo hltanu třikrát více mužů než žen. V případě rakoviny jícnu je ten poměr ještě vyšší. Proč tomu tak je? Rakoviny tohoto typu jsou silně spojeny s kouřením a alkoholem. V těchto činnostech muži dominují nad ženami.

4. Ženy trpí méně melanomy kůže ve vyšším věku

Počet melonomů kůže u lidí do 45 roku života je vyšší u žen než u mužů. Ale po tomto roce života se poměr obrací a ženy jsou jasně ve výhodě. Lékaři tento fakt přisuzují tomu, že historicky muži hodně pracovali venku nebo často hráli různé sporty jako je fotbal bez potřebné ochrany proti slunečnímu záření.

5. Ženy mají lepší čich

Není se čemu divit, voňavé svíčky, mýdla nebo parfémy jsou pro ženy jako stvořené. Naproti mužům mají ženy o více než 50 % více buněk v čichovém ústrojí. Nikdo neví, proč tomu tak je, ale existuje mnoho dohadů. Například jedna skupina tvrdí, že to je kvůli tomu, aby žena dokázala vycítit ty správné feromony a díky tomu si dokázala vybrat toho správného otce svých dětí.

6. Ženy mají vyšší hladinu HDL cholesterolu

HDL cholesterol je ten správný, ten zdravý, kterého bysme měli mít dostatek, protože je spojován s pevným zdravím. HDL cholesterol brání usazování nečistot v krevním řečišti a tím zabraňuje vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Hladina HDL cholesterolu se zvyšuje kvůli vyšší produkci estrogenu, která vrcholí v období těhotenství. Naopak hladina estrogenu klesá v době menopauzy a HDL cholesterol může klesat také. Lékaři však říkají, že se není čeho bát, protože když si udržíte váhu v normě a budete se stále zdravě stravovat, tak HDL cholesterol u vás zůstane.

7. Ženy mají lepšího pamatováka

Několik vědeckých studií potvrdilo to, co už ženy jistě dávno vědí – ženy si zkrátka lépe pamatují věci. Norská studie z roku 2014 potvrdila, že muži jakéhokoli věku zapomínají více než ženy. Důvod není úplně jasný. Někdo se domnívá, že to je dáno rychlejším „odumírání“ mozku u mužů než u žen. Je to však pouze spekulace.

8. U žen je menší pravděpodobnost, že se stanou alkoholiky

U mužů je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se stanou alkoholiky, než u žen. Doktoři tvrdí, že jednou z příčin je chemická látka dopamin, která se vyskytuje v mozku. Poslední studie totiž dokazují, že mužský mozek vyplavuje více dopaminu v oblasti mozku, která je spojena se spokojeností a formováním závislosti, než mozek ženský.

9. Ženám se usazuje méně tuku v oblasti břicha

Ženy by si neměly stěžovat, že se jim tuk usazuje nejvíce na bocích, hýždích a stehnech. Naopak by měly být rády, protože mají nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění, než kdyby se jim tuk usazoval nejvíce v oblasti břicho, jako tomu je u mužů. Obezita typu jablko, která je nejčastější u mužů, soustředí hodně tuku kolem srdce a to zvyšuje pravděpodobnost onemocnění. Naopak obezita typu hruška, která je nejčastější u žen, tyto problémy nezpůsobuje.

Takovýchto důvodů by se dalo najít určitě mnohem více. Napadá vás něco dalšího? Napište to do komentáře.

Zdroj: http://www.health.com/health/gallery/0,,20884244,00.html


Související články: