Úvod  ›   › 

Dělání, dělání, všechny smutky přihání?

Ráno se probouzíte s pocitem, že byste nejraději zůstali doma? Z práce chodíte unavení? Myslíte si, že změnu udělá někdo za vás? Neudělá! Dozvíte se, proč a jak se okrádáte o svůj drahocenný čas. Nejprve si však upřímně odpovězte na následující dvě otázky.

Co chcete?

Jaký je váš cíl pro dnešní den? Čeho chcete dosáhnout za měsíc, rok či 20 let? Lidé přesně vědí, jaké jsou jejich povinnosti a úkoly. Ale co životní cíle? Když nebudete vědět, kam plujete, nebude vám žádný vítr dobrý. Své poslání děláte rádi a ztrácíte pojem o čase.

Co vám brání?

Jaké překážky a bariéry vám stojí v cestě? Mezi klasické odpovědi patří: mám málo peněz, nemám čas, nikdo mě nepodpoří. Velmi často nám vnější bariéry slouží jako výmluvy. Skutečná příčina neúspěchu je většinou jinde. Nejste trpělivý, bojíte se riskovat, nemáte dostatečně silnou motivaci. To jsou vnitřní překážky, které spočívají přímo ve vás! Tudíž je můžete ovlivnit, pokud opravdu chcete.

Nejčastější vnitřní překážkou je strach. V průběhu života si vytváříte řadu zbytečných obav, které si nesete s sebou. Objeví se vždy, když něčeho chcete dosáhnout. Strach ze selhání způsobí, že se raději o nic nepokoušíte. Obava z odmítnutí vás nutí si nechat svůj názor pro sebe. Jak se těchto bubáků zbavit? Nejprve si je pořádně pojmenujte a prohlédněte. Zamyslete se, jak mohli vzniknout. Klidně si napište vlastní seznam strašáků. Tyto negativní výroky nahraďte novými, které vás poženou vpřed.

  • Bojím se špatného rozhodnutí. – Jsem sebejistý/á, mám svůj cíl a jsem schopný/á ho dosáhnout.
  • Raději budu mlčet, jen bych se ztrapnil/a. – Dokáži představit své plány ostatním a nejsem na jejich mínění závislý/á.

Ať už si myslíte, že to dokážete nebo ne, vždy máte pravdu. Váš vnitřní svět ovlivňuje ten vnější. Nemá cenu si nic nalhávat, ale také se zbytečně podceňovat. Otevřete oči!

Mýty o práci

Dělat práci, která mě baví je sobecké.

Lidé si často myslí, že vyhýbat se tomu, co je nebaví, je sobectví. Usuďte však sami, není více sobecké nevyužít svůj potenciál a ochudit tak své okolí? Nejde jen o vaše štěstí.

To tě nemůže uživit.

Častá fráze, kterou slýcháte od svých rodičů a kamarádů. Opravdu věříte tomu, že za práci, která vás baví nedostanete zaplaceno? Není toto spíše vzorec společnosti? Samozřejmě, že v některých oblastech je větší konkurence a bude vám trvat déle se prosadit. Ale pokud něco děláte s plným nasazením, není to nemožné!

Nemohu chtít peníze, musím na sobě ještě více pracovat.

Důvodů proč nezačít je mnoho. Musíte absolvovat více kurzů, školení, přečíst více knih, atd. Nejsou to spíše velké nároky a výmluvy, proč nezačít? Nedovolte, aby vás strach držel stranou. Nemusíte začít hned od začátku ve velkém. Postupně se do oboru prosazujte a v průběhu se vzdělávejte.

Úspěšní lidé se tak narodí.

Usmálo se na něj štěstí od začátku, proto je úspěšný. Tato fráze je mylná. Vidíte pouze výsledek, ale skutečný příběh ne. Mimořádní a úspěšní lidé se obvykle dostanou tam, kde jsou díky své cílevědomosti. Určili si svůj sen a cestu, jak ho dosáhnout. Nic není zadarmo. I talentovaní lidé se musí rozvíjet, aby se posouvali dál.

Faktory úspěchu

Talent

Talent je vrozený. Pokud ho nebudete dlouho používat, bude vám déle trvat ho opět oprášit. Rozvíjejte svůj talent, dá se využít v mnoha různých situacích.

Dovednosti

Dovednosti získáváte studiem a spoluprácí s odborníky. Dovednost, která má blízko k vašemu talentu, pochytíte velmi snadno.

Inteligence

Inteligencí rozumíme schopnost mysli porozumět. Mnohdy si ze škol odnášíme určité vzorce o svých schopnostech, pramenící z nedostatku zájmu či povzbuzení.

Chuť

S chutí děláte práci, o které si myslíte, že má budoucnost. Vkládáte do ní svou veškerou snahu a zájem. Proč dělat něco, co pro vás nemá smysl? Navíc z hlediska únavy je citový postoj k práci mnohem důležitější než fyzická námaha. Jednoduše řečeno, když vás to baví, tělo ožívá.

Peníze nejsou všechno

Snad každý chce mít vyšší plat. Je třeba si ujasnit, co peníze skutečně představují. Mzda není pouze prostředek pro nákup věcí či záruka životního zajištění. Je to také symbol hodnoty našich výkonů. Není pravidlem, že čím více peněz si vyděláváte, tím jste v práci spokojenější. Záleží také na uznání nadřízeného.

Dělejte ve svém životě to, co vás baví! Nenechte se odradit tím, že některé dovednosti neovládáte, chce to čas. Talent však zůstává! Pokud se však komplikace objeví, nezoufejte. Učit se můžete i ze svých omylů. Berte život jako hru, kde se nevzdáváte při prvním nezdaru.


Související články: