Úvod  ›   › 

Káva a zdraví, kde je pravda?

Je pravidelné pití kávy dobré pro naše zdraví a nebo bysme měli raději s kávou skoncovat? To je věčně omílané téma. Dnes se konečně dozvíte, jak to s tím je doopravdy. Čtěte dál.

Jaké látky káva obsahuje?

Z výživového hlediska obsahuje káva mnoho různých látek. Nepražená má zhruba 10 - 15 % bílkovin, 10 % sacharidů a 10 - 15 % tuku. Nejznámější složkou je samozřejmě kofein, ale málokdo už ví, že káva obsahuje dalších 200 různých složek. Všechny tyto složky jsou tělu prospěšné, zejména vyskový obsah antioxidantů. Mnoho dalších informací se dozvíte na stránkách institutu kávy.

8 důvodů proč je káva zdravá

1. Káva zvyšuje pozornost a dodává energii

Díky kofeinu vám šálek kávy může pomoci od únavy a zlepšit koncentraci. Kofein je totiž nejvíce používaný psycho-aktivní stimulant na světě. Po vypití kávy se kofein vstřebává do krve a putuje přímo do mozku, kde působí na neurotransmitery. Několik nezávislých studií potvrdilo, že kofein působí kladně na paměť nebo náladu.

2. Káva může pomáhat s hubnutím

Věděli jste, že téměř každý suplement na hubnutí obsahuje kofein? Je k tomu dobrý důvod - kofein je jedna z mála přírodních látek, u které bylo dokázáno, že podporuje spalování tuků. Některé studie dokonce tvrdí, že kofein dokáže podpořit metabolismus tuků o 3 - 11 %.

3. Kofein může rapidně vaší fyzickou zdatnost

O tom, že kofein stimuluje nervový systém, jsme si už říkali. Kofein zvyšuje vyplavování adrenalinu do krve a zároveň usnadňuje přeměnu tukových buněk do energie. Lidé, kteří půl hodiny před cvičením vypijí šálek kávy, podávají lepší výkony a to až o 10 %.

4. Káva obsahuje základní mikroživiny

Ačkoliv se kávová zrna praží a upravují, tak mnoho mikroživin přežije až do vašeho šálku. Jeden šálek kávy obsahuje:

  • vitamín B2,
  • vitamín B5,
  • mangan a draslík,
  • magnesium a niacin.

5. Káva snižuje riziko onemocnění cukrovkou II. stupně

Diabetes II. stupně je závažné onemocnění, které dnes postihuje více než 300 milionů lidí na celém světě. Studie dokazují, že lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mají až o 20 % menší šanci, že onemocní cukrovkou.

6. Pití kávy vás může ochránit před Alzheimerem a demencí

Alzheimerova choroba je nejrozšířenější neurodegenerativní chorobou a hlavní příčinnou demence na světě. Na tuto chorobu bohužel neexistuje žádný známý lék. Jako obvykle ale existuje několik věcí, díky kterým můžete tomuto onemocnění předcházet. To zahrnuje běžné věci jako je zdravé stravování, dostatek pohybu, ale také pravidelné pití kávy.

7. Vaše játra kávu zbožňují

Játra jsou zázračný orgán, který se stará o mnoho procesů v našem těle. Existuje několik nemocí, které přímo postihují játra. Je to třeba žloutenka, které může vést až k cirhóze jater. Lidé, kteří pijí 4 a více šálků kávy denně mají až o 80 % menší šanci, že je onemocnění jater postihne.

8. Káva odbourává stres a dělá vás šťastnějšími

Deprese je vážný psychický problém, který může výrazně ovlivnit váš život. Uvádí se, že depresí trpí kolem 4 % lidí, žijících v dnešní rychlé moderní době. Ženy, které pily 4 a více šálků kávy denně, měly o 20 % menší šanci, že budou trpět depresí. To potvrdila studie, které proběhla v roce 2011 na Harvardu.

Zdroj: http://authoritynutrition.com/top-13-evidence-based-health-

Vybírejte si kvalitní druhy kávy a zvažte i vhodný způsob přípravy.

Studie na Harvardské univerzitě neprokázala špatný vliv kávy na zdraví

Často se tvrdí, že káva je zdraví škodlivá. V předchozí kapitole jste si přečetli 8 důvodů, proč je pití kávy zdraví prospěšné. Jak to tedy je? Poslední studie, která proběhla na Harvardské univerzitě neprokázala žádné negativní účinky kávy na lidský organismus. Studie se zúčastnilo 130 000 lidí, kteří byli sledování v průběhu 18 až 24 let. U nikoho nebyla prokázána žádná souvislost mezi onemocněními a množstvím vypité kávy. Výsledky studie:

  • Pití nejvýše 4 šálků kávy denně nezvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, ani žádných jiných příčin smrti.
  • Pro některé lidi je pití kávy nevhodné. Jsou to zejména těhotné a kojící ženy a také lidé s vysokým krevním tlakem nebo cukrem.
  • Káva může být zdraví prospěšná, ale toto tvrzení vyžaduje ještě další výzkum.

Zdroj: http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/coffee/

Káva a vysoký tlak

Lidé, kteří mají vysoký tlak, vysoký krevní cukr nebo těhotné a kojící ženy by se měli kávě nejlépe úplně vyhnout. Chutě kávy se není nutné zbavovat nadobro. Vyrábí se různé kávovinové nápoje, které neobsahují žádný kofein, ale chuť kávy alespoň vzdáleně připomínají. Dalším řešením je káva bez kofeinu, která se skutečně vyrábí ze skutečných kávových bobů. Zrna se ještě před pražením namáčejí ve vodě a proplachují se látkou, která z nich vytáhne většinu kofeinu. Uvádí se, že takto upravené káva obsahuje zhruba jen 3 % původního obsahu kofeinu.

Počítá se káva do denního příjmu tekutin?

Je obecně známo, že kofein je močopudná látka. Z tohoto důvodu se uvádí, že káva by se neměla počítat do celkového pitného režimu. Naopak se říká, že při pití kávy bysme měli zvýšit příjem vody. Je to ale skutečně pravda? Za posledních 40 let proběhlo několik studií, které se úzce zaměřovaly na toto téma. Výsledek hovoří za vše. Kofein působí v našem těle močopudně, ale pouze v případě, kdy na něj naše tělo není zvyklé. To znamená, že káva způsobuje odvodňování pouze u lidí, kteří pijí kávu pouze příležitostně. Lidé, kteří pijí kávu pravidelně každý den, si vypěstují zvyk na kofein a tělo už močopudně nereaguje.

Zdroj: http://www.discovergoodnutrition.com/2012/09/plain-water-get-your-8-glasses-a-day/

Pokud jste milovníci kávy a nemáte zdravotní problémy, tak se jí rozhodně vzdávat nemusíte. Káva je zdravá a našemu tělu prokazatelně prospívá. Důležité je však konzumovat opravdu kvalitní kávu i kvalitní způsob přípravy. Spojte si šálek kávy s chvilkou pohody a odpočinku. Stejně jako se vším to ani s kávou nepřehánějte.


Související články: