Úvod  ›   › 

Změňte čas, kdy jíte a zhubněte

Mnoho lidí se snaží jíst zdravěji, ale jak určitě víte, tak změnit svůj životní styl není úplně jednoduché. Co se ale stalo, když Michael Mosley namísto potravin změnil čas, kdy byla strava přijímána?

Již nějakou dobu je známo, že změna času, kdy jíte může ovlivnit vaši váhu, alespoň pokud jste myš :-) Na základě pokusů na myších bylo zjištěno, že vylepšení jejich zdraví závisí na prodloužení pauzy mezi jídly.

Což jde proti dnes běžnému doporučení výživových poradců, jíst 5x denně. K tomuto doporučení se v článku ještě vrátím.

Před pár lety provedl profesor Satchidananda Panda studii na myších, kdy jedné skupině byla podávána strava s vysokým obsahem tuků a to pouze jedenkrát denně. Druhé skupině byla podávána naprosto stejná strava, ale mohli ji konzumovat, kdykoliv se jim zachtělo. Pokus jednoznačně ukázal, že myši, které jedly jedenkrát denně byly zdravější a hubenější než myši, které si dopřávaly, kdy se jim zachtělo.


Myšky přibírají více, když jedí častěji.

Funguje to ale stejně i u lidí? K potvrzení nebo vyvrácení tohoto tvrzení byla provedena další studie tentokrát s lidmi. Doktor Jonathan Johnston vybral 16 dobrovolníků a test trval 10 týdnů. Všem byl na začátku proveden rozbor krve na hladinu cukru a cholesterol. Po té byli dobrovolníci rozděleni do 2 skupin, označených jako modrá a červená.

Modré skupině bylo řečeno, ať se chová naprosto normálně jako doposud. Červená skupina však měla za úkol snídat o hodinu a půl déle než normálně a večeřet o hodinu a půl dříve než normálně. Tím byla o 3 hodiny prodloužena doba bez jídla každý den. Všichni si navíc každý den zapisovali svůj jídelníček a spánkový režim.

Existuje mnoho studií (odkaz na anglické zdroje), které potvrzují, že delší pauzy mezi jídly jsou pro tělo lepší. Také se prokazuje, že tělo si umí s různými složkami potravy poradit jinak, v různou denní dobu. Asi vám je jasné, že není dobré se večer nacpat tuky a cukry, protože v tu dobu je jejich hladina v krvi již vysoká a trávení si s nimi moc neporadí. Výsledkem pak bude nekvalitní spánek a druhý den budete unavení.

Sám jsem byl zvyklý jíst 5x denně a myslel jsem si, že to je pro mě ideální. Nedovedl jsem si představit den bez dopolední svačiny. Pokud jsem si ji nedal, tak jsem již kolem jedenácté umíral hlady. Poslední dobou se ale můj názor změnil a musím říct, že se bez dopolední svačiny cítím lépe. Jak jsem toho dosáhl? Řešení je opravdu jednoduché, ale budu se mu více věnovat v některém z dalších článku. Nyní se zkuste zamyslet nad starým příslovím: Snídej jako král, obědvej jako princ a večeř jako chuďas.

Jak ale dopadl dobrovolný test? Po 10 týdnech bylo všem znovu provedeno vyšetření krve. Výsledky prokázaly celkem jasně, že skupina, která prodloužila čas bez jídla (červená skupina), více zhubla a měla i lepší krevní testy. Zajímavé, že? Myslím, že to stojí za zkoušku.

Jedná se o volný překlad s komentáři a osobními zkušenostmi autora.

Zdroj: http://www.bbc.com/news/magazine-35290671


Související články: