Úvod  ›   › 

Je skrytá sůl zabiják dnešní doby?

Statistiky uvádějí, že každou minutu v Evropě zemře jeden člověk na následky kardiovaskulárních onemocnění. Jedná se tak o nejčastější příčinu úmrtí. Bohužel ani v tomto případě nevybočuje Česká republika z řady. Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, jak velká rizika může skrývat skladba jejich jídelníčku.

Sůl = sodík a chlór, k čemu je potřeba?

Chemický vzorec soli je NaCl, tzn. sodík a chlór. Obě tyto látky jsou pro naše tělo nepostradatelné. Problém nastává při jejich nadbytečném množství. Sůl má vliv na udržení acidobazické rovnováhy (tj. rovnováhy mezi kyselými a zásaditými látkami v těle), je nezbytná pro svalové kontrakce a produkci adrenalinu a aminokyselin. Zkrátka sůl nad zlato, ale jen v omezeném množství! U nás je sůl také hlavním zdrojem jódu, pokud kupujete sůl jodizovanou. Nicméně jód je stopový prvek, takže ho naše tělo potřebuje opravdu jen minimum. Není tedy žádný důvod, abyste kvůli jódu více solili.

Rizika spojená s nadměrnou konzumací soli

V úvodu jsem se zmiňoval o kardiovaskulárních onemocněních. Nadměrný příjem sodíku totiž zvyšuje krevní tlak. Více než 70% lidí v Česku reaguje na nadbytečný příjem soli zvýšením krevního tlaku. Podle posledních průzkumů trpí vysokým krevním tlakem více než polovina lidí starších 60 let. Sodík nenajdete pouze v soli, ale i v některých éčkách, která jsou často v sýrech a uzeninách:

  • E250 - dusitan sodný (používá se jako konzervant v uzeninách),
  • E621 - glutaman sodný.

Lidé si často říkají, že se jich to netýká. "Když si jednou trošku víc přisolím, tak se přece nic nedějě.", ale končí to tak, že se z toho stává pravidelná záležitost. Pozor na to! Dlouhodobý nadbytečný příjem soli způsobuje všechna tato onemocnění:

  • vysoký krevní tlak,
  • obezita,
  • ledvinové kameny,
  • inkfart,
  • mrtvice.

Dalším faktem je, že hodně slaná jídla navozují chuť na sladké. To bývá problém hlavně u hubnoucích.

Nejvíce soli sníme ve skryté podobě

Problém začíná u potravin, které kupujeme. Nemusí to být nutně jen nezdravé potraviny nebo polotovary, které jsou plné soli. I zdravé potraviny, jako je šunka nebo olomoucké tvarůžky, mohou být soli plné. Denní příjem soli by neměl překročit 5 gramů. Toto doporučení je však hodně obecné. Je jasné, že 50 kilová žena bude mít menší potřebu sodíku než 100 kilový muž. V České republice je denní průměr na osobu kolem 14 gramů soli! Evropský průměr je 8 - 12 gramů soli, ale např. v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku je průměr pouze 6 gramů soli. Ministerstvo zdravotnictví České republiky uvádí následující podíly soli v potravinách.

100 gramů výrobkuPočet gramů soli
Krajíc chleba 0,9 gramu
Niva 3,5 gramu
Tavené sýry 2,3 gramu
Párky 6,2 gramu
Bohemia chips alpská sůl 1,5 gramu
Slané tyčinky 8 gramů

Vidíte, že stačí sníst pár slaných tyčinek a denní příjem hladce překročíte. A to nepočítám další jídla za celý den.

Všechno začíná už v dětství

"Až 80 % kojenců dostává ve 2. polovině prvního roku života ve výživě více soli, než je doporučeno. V batolecím věku pak přijímá nadměrné množství soli až 95 % dětí a u starších dětí se to týká prakticky všech." Říká prof. Jan Janda z České pediatrické společnosti. (zdroj uveden na konci článku)

Nesolte dětem jídlo stejně jako ho solíte sobě. Pokud je na extrémně slanou chuť nenaučíte vy sami, tak ji nebudou vyžadovat!

Ubírejte sůl postupně

Mnoho lidí si stěžují, že když přestanou solit, tak jim jídlo nechutná. Statistiky uvádějí a výše uvedená tabulka soli v potravinách to jen dokazuje, že pouze 10 % přijímané soli připadá na sůl, kterou použijete při vaření. Zbytek soli přijímáme ve skryté formě. Pokud tedy chcete omezit sůl, tak první, co byste měli udělat, je omezit sůl ve skryté podobě. Vyhýbejte se hodně slaným potravinám, jako jsou uzeniny, různé pochutiny - brambůrky, tyčky, solené oříšky, levné uzeniny, všechny instatní věci a mnoha dalším. Jakmile se vám podaří odbourat tyto potraviny, tak se můžete začít soustředit na omezování soli při vaření.

Poznávejte nové chutě

Začněte při vaření více používat čerstvé suroviny - čerstvou sezónní zeleninu, bylinky (čerstvé i sušené), citrón, česnek, zázvor. Nezahušťujte omáčky bílou moukou, ani jížkou. Rozmixujte zeleninu, ta vám omáčku zahustí a zároveň i ochutí. Jakmile omezíte příjem soli, tak postupně začnete poznávat úplně nové chutě, které jste dříve přebíjeli solí. Méně slané jídlo vám začne více chutnat a to hodně slané už nebudete chtít, protože vám nebude dělat dobře na chuťových pohárcích. Nadměrný příjem soli totiž utlumuje chuť.

Nedosolujte si jídlo

Podívejte se kolem sebe, ať už sedíte v restauraci nebo doma. Vidíte někoho, kdo si automaticky dosolil jídlo, hned jak mu ho přinesli, aniž by ho ochutnal? Věřím, že určitě někoho takového uvidíte. To je velká chyba, kterou dělá spoustu lidí. Málokdy se vám stane, aby kuchařka nebo hospodyňka zapoměla jídlo osolit. Podle mého názoru slánka na stůl nepatří. Jídlo se solí již při přípravě, následně už by se dosolovat nemělo.

Jakou sůl použivat doma?

V obchodech se zdravou výživou je k dostání tzv. himalájská sůl, která vám navíc dodá minerální látky, železo, vápník, draslík, hořčík, zinek mangan nebo jód. Díky minerálním látkám pomáhá udržovat výše zmíněnou acidobazickou rovnováhu v těle. Minerály jsou v tomto druhu soli v tzv. koloidni formě. To znamená, že jsou velmi dobře vstřebatelné. Navíc tato sůl není nijak extra drahá. Nekvalitní obyčejné soli sníme dost ve skryté podobě, tak si doma dopřejte kvalitu! Statistika je žalostná, ale bohužel pravdivá. Pokud by se denní příjem soli snížil v průměru o polovinu, tak bylo o 17 % méně mozkových příhod - uvádějí poslední výzkumy. Také solíte více, než byste měli? Budete se s tím snažit něco udělat?

Zdroje: http://www.mzcr.cz/dokumenty/nadmerna-spotreba-soli-prispiva-k-zavaznym-onemocnenim_8476_2778_1.html http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/vyvazena-strava/Nedosolujte---snizte-prijem-soli-prirozene__s638x8081.html


Související články: